Alena - granite sink – 1 bowl
Alena - granite sink – 1 bowl
| Výrobce: | Výrobce: Kuchinox |
| Kód: | Kód: SBA_V10T |
🗓️ Kdy mohu očekávat doručení.
🚚 Jaké jsou možnosti doručení.
| Výrobce: | Kuchinox |
| Adresa výrobce: | Smolice 1H, 95-010 Stryków |
| E-mail: | bok@kuchinox.pl |
Alena square, small granite sinks are an excellent solution for small-sized kitchens. There where every centimetre counts, you can consider a made in Poland sink by Laveo with a size of 49x49 cm. It features a functional and deep (20cm) bowl as well. The set comprises Space Saving siphon with a connection to dishwasher. The sink is made of high-quality granite which is covered by 10 years warranty by the manufacturer. Thanks to material the sink is made of, it is resistant to scratches, thermal shock and high temperature. The sink is available in four modern finishes, so white, beige, grey and black which allows to suit it to the style in which the kitchen is furnished.
| Automatic drain shut-off | No |
| Connection to a dishwasher | Yes |
| Depth of bowl | 200 mm |
| Discolouration-resistant | Yes |
| Drain | 3, 5 cala |
| Drainboard | No drainboard |
| Factory pre-drilled openings for mixer tap | Yes |
| For cabinet | 500 mm |
| Impact-resistant | Yes |
| Length | 490 mm |
| Method of installation | Inset |
| Model | Square, 1-bowl |
| Resistant to thermal shock | Yes |
| Reversible | No |
| Scratch-resistant | Yes |
| Service at customer’s location | Yes, 250°C |
| Siphon in the set | Yes, Space saving |
| Type of plug | Manual |
| Width | 490 mm |
| Years of warranty | 10 *see warranty terms |

